Mustard chicken:)

IMG_1189

Tak se s Vámi musím opět podělit o jednu mňamku 🙂 Tentokrát se jedná o kuřecí nudličky s hořčičným sosem. Je to rychlé, velmi chutné, zdravé a výživné.

Co budeme potřebovat? Kuřecí prsa, mořskou sůl, bylinkovou sůl, barevný pepř, červenou cibuli, kari, hořčici (u ní čtěte pečlivě složení a hodnoty. Většina je velice vhodná, ale najdou se i např. sladké verze, kde je tuna cukru). Jako přílohu jsem zvolila bulgur, který jsem nejprve uvařila a poté zapekla a nakonec přidala light strouhaný sýr. A aby toho nebylo málo, tak jsem pokrájela kulatou cuketu na tenčí plátky, vyskládala je na pečící papír a okořenila bylinkovou solí.

A jdeme k tomu kuřeti 😀 … Nakrajíme masíčko na nudličky a vložíme na vyhřátou pánev. Okořeníme, podlijeme vodou a pár minut dusíme. Poté přidáme červenou cibuli a kari a pečeme a pečeme 🙂 Nakonec znovu lehce podlijeme a přidáme dvě lžičky hořčice a necháme prohřát.

So I need to share another munchies with you guys 🙂 Nowadays it´s a chicken pieces with a mustard gravy. It´s quick, very delish, healthy and nutritious.

What are we gonna need? Chicken breasts, seasalt, herbalsalt, coloured pepper, red onion, curry, mustard (be careful with a choosing the right one. A most of them are great, but there are some ex. sweet versions, where is a ton of sugar). As a side dish I´ve chosen a oven baked bulgur with a light cheese. To not to have just a bit I cut a round zucchini into a thin pieces, put them on the baking sheet and seasoned with a herbal salt.

Now for a chicken 😀 … Cut the meat to a small pieces and put them into a warm pan. Seasoned it, add a little water and put a lid on a pan and steam it for a couple of minutes. Then add a red onion and curry and roast it and roast it 🙂 At the end add again a bit of water and 2 tspn of mustard and let it warm through.

IMG_1186IMG_1187

A jestli nejste ready na plavkovou sezonu, tak si z toho nic nedělejte, já taky ne 😀 🙂 

And if you´re not ready for a bikini season, don´t stress about it, me neither 😀

Untitled 4

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s