Morning cardio and actual shape

951_3_sdKonečně víkend! Čekání na pátek bylo tento týden šíleně nekonečné… Už mi chvílemi přišlo, že ho snad někdo ukradl a já se ho nedočkám. Moje nasazení bylo zabijácké 😀 Uvědomila jsem si jednu věc. A myslím, že dost zásadní. Každý všední den je tak stereotypní a přehlcený povinnostmi, že už ani nevnímám detaily a často přehlížím takové maličkosti, které je dobré vnímat naplno. Je třeba se občas úplně zastavit a vychutnat si nějaký moment. Já jsem si dnes pěkně při východu sluníčka vyběhla ven. Musím ještě dodat, že nejsem zrovna milovník kardia a nesnáším ho především v posilovně – takové to nudné ťapání na páse s čučením kamsi do okna mě nebere. Nicméně vyběhnout si takhle ráno ven, to je paráda. Protože takových těch krásných momentů je plno na každém kroku 🙂 Všude ticho, žádní lidé, jen šum přírody a tvůj dech, nádherně ojíněné kopce a sem tam už relativně ostrý paprsek slunce. To je prostě třeba prožít.

Mě už láká z kuchyně vůně čerstvě překapané kávy … a taky pořádný úklid doma … a obří rodinná oslava, kde snad přežiju všechny ty vůně z těch dobrot 🙂

Přeji všem krásnou sobotu

Sara ♥

Finally a weekend! Waiting for a Friday was horribly neverending this week … I sometimes even thought that somebody has stolen it and I won´t wait to see it. My commitment was killing 😀 I realized one thing. A crucial one I think. Every weekday is so stereotypical and cramped with duties so that we are not aware of surrounded details and we often overlook the trifles, which are good to be feeled fully. It´s necessary to stop completely and feel the moment. As for me I went jogging during sunrise this morning. I have to mention, that I am not a cardio lover and I hate doing it in the gym mainly – that boring treadmill walkies staring the window is not for me. However this morning run, that´s just pretty amazing. Cos of so many precious moments at every turn. A silent, no people, just the nature sounds and your breath, beautifully frosted hills and quite sharp sunbeams here and there. That´s a must to live it trough.

Now I´m gonna enjoy a freshly made coffee … and a proper cleanup as well… and a huge family party, where I might survive all the delicious smells of the food.

Wish you a beautiful Saturday

Sara ♥

953_4_sd

945_1_sd

A takhle nějak to vypadá aktuálně. Ještě třeba hoooodně makat 🙂 / And this is the actual shape. Still a looooads of work ahead 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s